Strona główna


Bractwo Krzyża Świętego w Lublinie

     W tym roku 9 lutego minie 14 lat od kradzieży Relikwii Krzyża Świętego z Bazyliki oo. dominikanów w Lublinie. Rok temu pisałam na ten temat, wspominając rocznicę kradzieży. Niestety o losach Relikwii nic nowego nie wiadomo, jest za to inna bardzo budująca wiadomość. W Lublinie zostaje odnowione Bractwo Krzyża Świętego. Zawiadomił mnie o tym przeor klasztoru lubelskiego o. Hieronim Kaczmarek OP.
     O. Przeor powołał 14 września 2004 odnowione Bractwo. Pierwsze spotkanie Bractwa odbędzie się 6 lutego 2005, a w dniach 7 - 9 lutego będą również rekolekcje dla nowych członków Bractwa. O. Przeor zawiadamia, że zaprasza na te spotkania "też tercjarki".
     Wraz z siostrami z Lubelskiej Fraterni cieszymy się bardzo, że doszło do odnowienia Bractwa. Siostry czyniły przez dłuższy czas wysiłki ku temu. Modliły się nieustannie w tej intencji i ich modlitwy zostały wysłuchane. Ich inicjatywa została podjęta przez obecnego Przeora, za co należy się wielkie podziękowanie tak jemu, jak i siostrom tercjarkom, które tak bardzo się modliły.
     Nie wątpię, że odnowienie Bractwa jest drogą do podjęcia modlitw ekspiacyjnych na szerszą skałę. Dobrze, że będzie w tym Bractwie modlić się wiele osób i będą mogli swoimi modlitwami oddawać hołd Krzyżowi Świętemu i wypraszać przebłaganie za świętokradztwo.
     Prawdopodobnie za mało się modlimy o powrót Relikwii. Tak jak pisałam rok temu, nie ma w naszych kościołach dominikańskich specjalnych modlitw, czuwań i nabożeństw w celu ekspiacyjnym. W dalszym ciągu potrzebna jest intensywna pokuta i ekspiacja. Ekspiacja całego Zakonu.
     Wierzę, że Chrystus nie pozwoli by Relikwia zaginęła na zawsze. Nasze modlitwy i czyny pokutne, gdy będą pokorne i wytrwałe, zostaną wysłuchane i Relikwia powróci, byśmy lepiej mogli oddawać hołd Zbawicielowi, który dla nas umarł na Krzyżu.
     
     Maria K. Kominek OPs
     27 stycznia 2005